Pravodobnim liječenjem razdoblje za pojavu invaliditeta se produžuje na 20 do 30 godina ili oboljeli čak može cijeli život normalno funkcionirati
Od multiple skleroze (MS) u Hrvatskoj boluje 6000 osoba, koje nemaju iste uvjete liječenja, posebice kada je u pitanju biološka terapija na koju hrvatski bolesnici čekaju više od dvije godine, dok je oni u razvijenim zemljama dobiju odmah nakon dijagnosticiranja bolesti, istaknuli su u ponedjeljak predstavnici inicijative “Hodaj za MS” u povodu Svjetskog dana multiple skleroze.
Pozivamo HZZO da razmisli o načinima na koji se u Hrvatskoj propisuju lijekovi za tu autoimunu bolest, a javnost i, posebno, poslodavce da pokažu više senzibiliteta za posljedice kod oboljelih koji nisu u potpunosti nesposobni za rad, rekla je na konferenciji za novinare inicijatorica akcije Mirjam Jukić.
“Najvažniji cilj akcije jest prikupljanje srestava za istraživanje bolesti, pa zajedno s 2,5 milijuna oboljelih u svijetu poručujemo – nađite lijek”, kaže Jukić.
“Hodaj za MS” poziva sve oboljele od multiple skleroze da im se pridruže 27. svibnja na Bundeku i na taj način pridruže sličnim kampanjama u svijetu, putem kojih se prikupljaju sredstva za istraživanje bolesti i pronalazak lijeka.
Voditelj istraživanja o MS-u na zagrebačkom Medicinskom fakultetu Mario Habek kaže da u Hrvatskoj nema problema s dijagnosticiranjem bolesti već je problem liječenje, zato što terapija nije dostupna svim bolesnicima.
Za liječenje MS-a postoje prva i druga linija terapije, no HZZO zasad pokriva samo lijekove prve linije. Riječ je o terapiji interferonom i glatiramer acetatom, koji usporavaju bolest od 20 do 50 posto, no bolesnike bi trebalo liječiti od samog početka jer je takva terapija uspješnija, smatra Habek.
Rani simptomi MS-a mogu biti vrlo blagi i trajati tjedan dana te se povući, pa ih nije moguće dijagnosticirati jer nema jasnih simptoma. To je tzv. relaps bolesti, kada bolesnik ima jedan simptom koji nestane.
S vremenom broj relapsa raste i kod bolesnika se javlja i počinje rasti invalidnost, pa za 15-ak godina, ako se ne liječi, bolesnik već ima određeni stupanj invalidnosti.
S druge strane, pravodobnim liječenjem razdoblje za pojavu invaliditeta se produžuje na 20 do 30 godina ili oboljeli čak može cijeli život normalno funkcionirati.
Najčešći simptomi MS su gubitak vida i bolnost pokretanja očnih jabučica, utrnulost dijelova tijela, slabost ruku i nogu, smetnje kod mokrenja te neravnoteža i dvostruka slika.
“Prvu liniju terapija bolesnici mogu dobiti tek godinu dana nakon postavljene dijagnoze i ako su imali liječena dva relapsa kortikosteroidima. To je već agresivni oblik MS-a, kad su ti lijekovi manje uspješni od lijekova druge linije”, kaže Habek.
Iz inicijative pak poručuju da razvoj invaliditeta kod oboljelih u konačnici društvo košta puno više od tzv. skupih lijekova.
Akciju “Hodaj za MS” pokrenula je na društvenim mrežama bivša novinarka Mirjam Jukić iz Vinkovaca, i sama oboljela od multiple skleroze, a prepoznali su je i drugi oboljeli, tako da je nastala Građanska inicijativa za poboljšanje života oboljelih od MS-a.
Iako zasad ne postoji lijek za multiplu sklerozu, mnogi lijekovi sprečavaju progresiju bolesti, no veliki broj oboljelih ne zna koje su im mogućnosti liječenja na raspolaganju.
Inicijativu je podržala i krovna udruga oboljelih Savez društava multiple skleroze Hrvatske, kao i Društvo multiple skleroze Krapinsko – zagorske županije.